Dziś mam dla was informacje i ciekawostki o jeździe konno *-*
JAK OBCHODZIĆ SIĘ Z KONIEM
1. Do konia podchodzimy spokojnie
2. Zawsze przed wejściem do boksu, lub kiedy w jakiejkolwiek
sytuacji koń jest odwrócony do nas tyłem należy go uprzedzić, że idziemy. Najlepiej wypowiedzieć jego imię.
3. Przy koniach nigdy nie wykonujemy gwałtownych ruchów!
4. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie biegajmy po stajni.
5. Absolutnie zabronione jest palenie papierosów czy używaniu jakiegokolwiek źródła ognia przy koniu.
6. Do konia podchodzimy z boku, i najlepiej w boksie przechodzić na drugą stronę pod szyją, nie za zadem.
7. Kiedy widzimy, że koń jest zdenerwowany lub zły na coś, osoby które zachowań owego nie znają nie powinny do niego podchodzić.
8. Kiedy koń jest wystraszony, w miarę możliwości próbujmy go uspokoić, głaszcząc po szyi, łopatce, lub dając jakiś smakołyk.
9. Smakołyki dla konia, dopuszczalne są w postaci: - specjalnych, kupionych w sklepach jeździeckich smakołyków smakowych ( jabłkowych, o smaku marchwii lub, bardziej egzotycznych ) - świeżych (!) jabłek - marchwii - suchego (!!) chleba - kostek cukru
10. Nie można wsiadać na konia i obcować z nim pod wpływem alkoholu lub innych leków odurzających.
CIEKAWOSTKI
1. Konie nie mogą wymiotować-nie pozwala im na to układ pokarmowy. Nie ma u nich tzw. odruchu wymiotnego, dlatego nie mogą zwymiotować niedobrych rzeczy. Wtedy mogą mieć kolkę.
2.Konie wyścigowe w cwale przebywają dystans 1km w 55s i szybciej.
3.Kłusaki biegają z prędkością maksymalną 50 km/ hDorosły koń ma czterdzieści zębów.Średnia długość życia konia pełnej krwi angielskiej wynosi około dwudziestu lat, a koni półkrwi nieco więcej.Koniom wystarcza niespełna trzy godziny snu na dobę.Klacze karmiące rozpoznają swoje źrebięta po zapachu.
WIĘCEJ CIEKAWOSTEK
Dawni rycerze na lewym boku nosili miecz, który przeszkadzałby gdyby wsiadali na konia z prawej strony, przyzwyczajenie z czasem stało się tradycją i do dziś wsiadamy na konia z lewej strony.
Koniom wystarczają niespełna 3 godziny snu na dobę Konie żyjące swobodnie spędzają 16 godzin na dobę żerując Konie mogą spać na stojąco.
Jeśli są w stadzie,zazwyczaj jeden koń pozostaje czujny i trzyma straż,gdy pozostałe śpią.
REKORDY KONI
Najstarszy
Najstarszy koń urodził się w 1760 r. zmarł 1822. Przeżywając 62 lata!!! a przeciętna długość życia konia to 20-25 max 35. Można więc sądzić, że Old Billy ( tak nazywał się najstarszy koń) jest niesamowitym koniem.
Najszybszy
Najszybszym koniem był Big Racket który w 1945 r. osiągnął 65,9 km/h
Najmniejszy
Najmniejszym konikiem na świecie był ogierek Little Pumpkinrasy który w kłębie osiągnął 35,5 był rasy falabella i urodził się 1973 r.
Najwyższy
Najwyższym koniem był wałach rasy shire, Samson urodzony w 1846 r. i mierzył 215 cm
Najdłuższy skok
Najdłuższy skok wykonał Something w 1975 r. mierzył 8,25
JESZCZE WIĘCEJ CIEKAWOSTEK
1. Poprawia samopoczucie. To zasługa dwóch czynników: interakcji ze zwierzęciem - nieczęstej w innych sportach - oraz częstego i długiego przebywania na świeżym powietrzu. To drugie dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy i dotlenia mózg.
2. Wzmaga wydzielanie endorfin - hormonów szczęścia. Te naturalne substancje pokrewne morfinie powstają w mózgu podczas długotrwałego, ciągłego wysiłku fizycznego, aby zwiększyć wytrzymałość i wydolność organizmu. Ponad 80 procent respondentów w badaniu brytyjskim relacjonowało, że dzięki hipice czują się zrelaksowani, szczęśliwi i wolni od trosk. '
3. Zmniejsza ryzyko chorób serca. Jak dowodzi opracowanie University of Brighton i Plumpton College, zarówno jazda konna (przede wszystkim kłus), jak i wszelkie czynności wykonywane w stajni to najzdrowszy rodzaj wysiłku o umiarkowanej intensywności, pozwalający utrzymać układ krążenia w dobrej kondycji.
4. Poprawia koordynację ruchów i napięcie mięśniowe. To nabiera szczególnego znaczenia z upływem czasu, bo pozwala zmniejszyć ryzyko upadków tak niebezpiecznych dla osób starszych. Hipoterapia dla osób niedowidzących lub niewidzących poprawiała koordynację ich ruchów, refleks i pewność siebie.
5. Wzmacnia mięśnie. U jeźdźca szczególnie intensywnie pracują nie tylko uda i łydki, ale również górne partie mięśni, co pomaga wzmocnić i wyszczuplić sylwetkę. Jazda konna jest zalecana przez lekarzy dla poprawy postawy, wzmocnienia mięśni grzbietu i kręgosłupa.
6. Pomaga utrzymać wagę. Godzina jazdy konnej pozwala spalić 300-650 kcal (w zależności od intensywności ćwiczeń). Nie bez znaczenia jest też kolejna godzina w ruchu - oporządzenie i wyczyszczenie konia oraz posprzątanie stajni.
7. Poprawia trawienie i pobudza pracę wątroby, działając podobnie jak długi spacer, tak zalecany zwłaszcza po obfitym posiłku, bo umiarkowany ruch całego ciała poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych. To jeden z ważnych powodów, dla których hipoterapia jest zalecana osobom jeżdżącym na wózkach.
8. Łagodzi bóle miesiączkowe i zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe. Dziewczyny jeżdżące konno dużo pracują miednicą, jest ona ruchliwa, dokrwiona, dobrze rozciągnięta, a macica i jej okolice są dobrze ukrwione, odżywione. Podobny efekt można osiągnąć i bez konia - ćwicząc hula-hoop, taniec brzucha albo kręcenie kółek na piłce.
9. Zapewnia długą karierę. W odróżnieniu od znakomitej większości innych sportów jazdę konną można z powodzeniem uprawiać do późnej starości. Najlepsi jeźdźcy na świecie to osoby, które mają 50-60 lat. Ten sport wymaga bardzo dużego doświadczenia i obycia z koniem, więc z każdym rokiem zawodnik ma coraz większe - a nie coraz mniejsze - szanse na podium. Najstarszą uczestniczką igrzysk olimpijskich była Lorna Johnstone z Wielkiej Brytanii. W 1972 r., mając 70 lat, uzyskała
10. lokatę w ujeżdżeniu. Jednym z najstarszych zawodników jest Japończyk Hiroshi Hoketsu. Po raz pierwszy wystartował na igrzyskach olimpijskich w konkursie skoków, gdy miał 23 lata. Potem odszedł z zawodowego sportu, zrobił doktorat, zajął się karierą naukową i rozkręcił własny biznes. Po przejściu na emeryturę powrócił do jeździectwa i już dwukrotnie zakwalifikował się do składu olimpijskiego w kategorii ujeżdżenia. Startował w Pekinie w 2008 r. i w Londynie w 2012. Nie ogłosił końca kariery. - Kiedy zająłem się ujeżdżeniem, pomyślałem, że to znacznie bardziej interesujące niż skoki przez przeszkody. Trzeba o wiele więcej wysiłku, żeby dobrze wytrenować konia, a do tego trzeba znacznie więcej myśleć - mówi.
10.
Rozwija wrażliwość, intuicję i empatię, bo ze zwierzęciem nie można porozumiewać się słowami. Rozwija zmysł obserwacji. Wymaga refleksu, czujności i szybkiego podejmowania decyzji. Jest to więc rozrywka nie tylko fizyczna, ale też intelektualna.
11. Wzmacnia poczucie samodzielności, niezależności i odpowiedzialności. W tym sporcie jest się odpowiedzialnym za dwoje - za siebie i swojego zwierzęcego partnera.
12. Uczy cierpliwości. Zwłaszcza jeśli koń jest z tych, które lubią mieć swoje zdanie.
13. Leczy. Już starożytni zauważyli, że żołnierze poturbowani w walce szybciej wracają do zdrowia, jeśli do obozu wiezieni są na oklep na końskim grzbiecie. Dziś hipoterapię zaleca się w walce z dziesiątkami chorób i przypadłości, m.in. ADHD, autyzmem, urazowym uszkodzeniem mózgu, urazami rdzenia kręgowego, porażeniem mózgowym, rozszczepieniem kręgosłupa, udarem, stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, po amputacjach, przy deficytach poznawczych, upośledzeniu umysłowym, problemach z uczeniem się, zaburzeniach mowy, słuchu czy widzenia, przy kłopotach emocjonalnych, w terapii uzależnień i w terapii stresu pourazowego.
BUDOWA KONIA
I to na tyle ♥
Papatki ! :*
~Karuś