Dziś mam dla was
TUTUUT
.
.
.
.
.
Ciekawostki o kucach ! 💪
Zapraszam 💗
Konie kuce to najmniejsze konie wykazujące cechy koni prymitywnych.
Na pierwszy rzut oka wydają się być ociężałe, ale to tylko wrażenie.
W rzeczywistości są niezwykle żywe i żwawe.
Mimo małego wzrostu potrafią być niegrzeczne, a nawet nieznośne – potrafią ugryźć, a nawet kopnąć
. Choć zdarzają się również spokojne osobniki.
Przede wszystkim są jednak wytrzymałe, często stosuje się je do jazdy konnej i hipoterapii dzieci.
Można je również spotkać w cyrku.
Pochodzenie Konie kuce to konie, które wywodzą się niemalże ze wszystkich zakątków świata, gdyż rasę tworzy kilkanaście odmian.
Wszystkie łączy jedno – wyhodowane były w ciężkich warunkach, dlatego charakteryzują się olbrzymią wytrzymałością i odpornością. Hodowane były w stadach, dlatego nie lubią być same.
Budowa Koń kuc charakteryzuje się niewielkim wzrostem, wysokość w kłębie nie przekracza 150 cm. Ich wyróżnikiem jest bujna grzywa i puszysty ogon. Potrafią doskonale dostosować się do panujących warunków – w czasie zimy ich sierść jest dłuższa i grubsza, natomiast latem zmienia się w gładką i lśniącą. Zazwyczaj posiadają proporcjonalną budowę, głowa jest średniej wielkości, grzbiet szeroki oraz lekko ścięty zad. Tułów jest brzuchaty, nogi są niskie z twardymi, okrągłymi kopytami. Najpopularniejsze umaszczenie kuców to: siwe, kasztanowate, kare. Ciekawostki Kuc szetlandzki uznawany jest za najsilniejszego konia na świecie, stąd jego rola konia roboczego. Dawniej często stosowany był do prac pociągowych, a nawet transportu węgla. Ciężka praca doprowadziła do tego, że ich populacja zmniejszyła się, podobnie jak żywotność. Dziś zazwyczaj używa się ich do zaprzęgu bryczką, dzięki możliwości pokonania nawet 30 km w zaledwie kilka godzin. Małe kuce pełnią często rolę atrakcji – świetnie spisują się w cyrku, skokach przez przeszkody, są także nieocenione w leczniczej hipoterapii.
.Na zawodach wyróżnia się cztery podstawowe grupy kuców: A – do 121 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci do 11 lat włącznie) B – do 131 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 10 do 14 lat włącznie) C – do 141 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 11 do 16 lat włącznie) D – do 149 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 12 do 16 lat włącznie)
.Dodatkowo wyróżniane są trzy grupy: E – małe konie do 157 cm w podkowach (do 21 lat włącznie) A2 – dla dzieci poniżej 12 lat dosiadających kuców z grupy B, C oraz D
.Rodzaje kuców:
konik polski
koń huculski
kuc Dartmoor
kuc Exmoor falabella
kuc gotlandzki (gotland)
kuc islandzki (w rodzimej Islandii nazywany koniem)
kuc szetlandzki
kuc walijski
kuc Fell
kuc szkocki
kuc feliński
To na tyle papatki !
~Karuś